Číslo 2 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s muzikantkou.
Nikolou Muchovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Kdo je český hrdina?

Dramaturgie Českého rozhlasu Vltava se už nějaký čas zaměřuje vždy po dobu jednoho roku na určité téma. Po rocích významných evropských a světových kultur došlo na jedno téma mířící domů: leitmotivem programu po celý příští rok bude fenomén hrdinství a hrdinů.

Existuje něco jako archetyp českého hrdiny a kolik takových archetypů vlastně je? A kdo ze skutečných historických postav se takovému archetypu blíží nebo ho dokonce definuje? I na tyto otázky se v nastupujícím roce pokusí odpovědět rozhlasová Vltava.

Když jsme se na Vltavě zamýšleli nad programovými dominantami pro příští rok, nemohli jsme opomenout dvě výročí, která nás v roce 2015 čekají – šestisté výročí upálení mistra Jana Husa a sedmdesáté výročí konce druhé světové války. Dá se najít nějaký společný jmenovatel pro tyto dvě nejen v čase vzdálené události?

Měřítko hrdinství

Jan Hus je jedna z mála českých osobností, které nám vytanou na mysli, pokud se řekne slovo hrdina. A nic na tom nemění kolika myšlenkovým proudům jeho statečný a nekompromisní postoj posloužil. Schopnost sebeoběti jakoby byla přímo měřítkem hrdinství.
Stejně tak svými tragickými okolnostmi vytváří hrdiny válka. Pomníčky v pražských ulicích, jakkoliv v dřívějších dobách zprofanované strážemi pionýrů a nyní naopak často pohříchu zapomenuté, dokládají množství nejvyšších obětí z řad českého národa a tím i jeho často zpochybňovanou schopnost účinného a otevřeného boje.
V obou případech každého jistě napadají otázky o okolnostech vzniku, autentičnosti, důvodech a především smyslu hrdinství. Stejně znepokojivé mohou být otázky, jak se vzniklými symboly hrdinství nakládají následující epochy.
Hrdina představuje archetyp důležitých postav v mytologii a folkloru, ale i současném společenském povědomí. Hrdinové ztělesňují klíčové rysy dané kultury, každého národa, každé sociální skupiny. Zároveň je hrdina důležitý fenomén i pro vnitřní integritu – nebo chcete-li identitu každého člověka. Existuje něco jako archetyp českého hrdiny a kolik takových archetypů vlastně je? A kdo ze skutečných historických postav se takovému archetypu blíží nebo ho dokonce definuje?
Ať už se vás u jakéhokoliv hrdinství zmocňují pochyby nebo úcta a obdiv, je to věc, se kterou se každý z nás, a to již od dětství, musí vyrovnat. Rozhodli jsme se proto ptát, jaký je český hrdina. Kdo je to? Jaký byl v historii a jaký je dnes?

Věrozvěsti i pracanti socialismu

V prvé řadě se pokusíme o jakousi sumarizaci a pojmenování hrdinů v české historii. Chceme na časové ose najít osobnosti, které by kategorii hrdina v české historii mohly pomoci vymezit. Vrátíme se k tradičním „národním hrdinům“, jako byli Cyril a Metoděj, svatý Václav, Karel IV., Jan Hus, Jan Nepomucký, Jan Amos Komenský. Budou nás zajímat hrdinové české společnosti 19. století – Karel Havlíček Borovský, Karel Hynek Mácha, Božena Němcová. Zabývat se budeme protagonisty prvního, druhého i třetího odboje. A nezapomeneme ani na hrdiny socialistické práce.
Páteří tohoto projektu budou pravidelné každodenní desetiminutovky, ale téma hrdinství se prolne více či méně do většiny programových řad. Budeme je hledat v dramatických situacích rozhlasových her. V cyklu Důvěrná sdělení zjistíme, jak s ním nakládá poezie a písně. Sobotní večery budou patřit operním hrdinům. Připraven je dvanáctidílný cyklus o hrdinech v českém dramatu, řady pátečních večerů a samozřejmě četeb na pokračování.
Prostřednictvím mnoha žánrů rozhlasové tvorby budeme zkoumat celý okruh okolností s tímto tématem spojených. Jaké je a bylo ideologické využití nebo častěji zneužití tohoto fenoménu? Jaký je rozdíl mezi hrdinou a idolem, je možné hrdinu uměle vytvořit a udržet při životě – respektive ve vědomí lidí? Jaké stopy v nás zanechali hrdinové dětské literatury a filmů a co si v tomto smyslu odnesou do života dnešní děti? Dá se na hrdinství vydělat? Existuje nějaká biologická, etologická, sociologická podmíněnost hrdinského chování a není nejmarkantnější forma hrdinství – schopnost sebeobětování – jednou z vlastností, která nás odlišuje od zvířat? To jsou otázky, které si po celý příští rok budeme klást.

Martin Velíšek, dramaturg ČRo Vltava



  Svoboda je otroctví
  Zpěvník Jana Buriana 
 
  ...stíny minulosti
  Dívejte se
 
  Architekt budoucnosti   
  Navštivte