Číslo 7 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Lucií Trmíkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milostný příběh z kanceláře

Když v roce 2013 dostala Tereza Vilišová v hořké komedii Můj romantický příběh roli Amy, nijak nejásala. Když se ovšem počátkem následujícího roku udělovaly ceny Thálie a ceny Alfréda Radoka, získala díky Amy obě. Bylo tedy jasné, že Tereza Vilišová bude i rozhlasovou Amy. Přesněji řečeno její výkon na jevišti byl inspirací k práci na rozhlasové adaptaci (ČRo Vltava, úterý 10. února, 21.30) dnes slavné hry.

Tereza Vilišová ztvárnila roli Amy v hořké komedii Můj romantický příběh už na jevišti, teď si Amy zahrála i v rozhlasové adaptaci hry, kde je jejím partnerem Vladimír Polák

Skotskému dramatikovi D. C. Jacksonovi je třicet čtyři let a jeho zatím nejúspěšnější hra Můj romantický příběh, poprvé uvedená v roce 2010, stačila zazářit na jevištích v Edinburghu a Londýně, následně pak v divadlech v Austrálii, Německu, Řecku, Srbsku, ve Slovinsku, Švédsku, v USA i Japonsku, ve Francii nebo v Číně. Nevšední zájem inscenátorů a tak velkou přízeň publika si text vysloužil svým tématem, kterým je život dnešních singles třicátníků. Jsou totiž, zdá se, všude. Singles žijí sami, na partnerství nemají čas ani chuť a do manželství se nehrnou. Deprese z frustrující samoty je sice občas dožene, ale průnik do soukromí a nepříjemný pocit zodpovědnosti za někoho jiného než za sebe se ukážou být mnohem horší variantou. Vyvolávají situace, na které nejsou naši hrdinové připraveni, které na ně kladou osobnostní nároky a před kterými je lépe prchnout.
Jackson píše o vážných věcech dobře odposlouchaným jazykem věčně nedospělé generace s neuvěřitelnou lehkostí a vtipem, ale hlaholivý smích se nenápadně mění v úsměv, až i ten, v posledním ze tří dějství, postupně tuhne na rtech. Milostný příběh z kanceláře je vyprávěn z pohledu Amy a z pohledu jejího přítele Tomyho.
Partnerem Terezy Vilišové je v rozhlasové adaptaci neméně vynikající Vladimír Polák. V dalších rolích uslyšíme Markétu Harokovou, Josefa Kalužu, Zuzanu Truplovou, Renátu Klemensovou, Alexandru Gasnárkovou, Petru Lorenzovou, Roberta Fintu, Jana Fišara a Alenu Sasínovou-Polarczyk. Režijně hru nastudoval Peter Gábor, zvukově na pořadu spolupracovala Hana Plecháčková, dramaturgicky autorka článku a autorem scénické hudby je Nikos Engonidis. Hru v ostravském rozhlasovém studiu připravila Tvůrčí skupina Regiony.

Eva Lenartová, dramaturgyně

Foto Peter Gábor



  Norové, nelidští tvorové?
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Kudy vede cesta...
  Dívejte se
 
  Když na Prahu padaly bomby...
  Téma