Číslo 12 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Romanem Rážem.

 


 

 

 

Cílek bludištěm skrze labyrint

Bludištěm se bloudí, labyrintem prochází, píše Václav Cílek v úvodu knihy Labyrinty světa. Stejně jako předcházející Krajiny domova vydalo i tuto nakladatelství Albatros coby knihu pro děti i dospělé – řekněme, že pro intelektuály skrývající se v dětech či pro bádavé děti v tělech dospělých. Vlastně jde o publikaci s textově i výtvarně sofistikovaným obsahem (obdařeným navíc sličnou formou grafické úpravy Vladimíra Vimra), tedy o další – v současnosti konjunkturu prožívající – bilderbuch. Ilustrace, tematizující labyrint (či bludiště), jsou dílem výtvarníků natolik výrazných, že je zde nutno všechny v abecedním pořádku vyjmenovat. Jsou jimi Pavel Čech, Iku Dekune, Matěj Forman, Renáta Fučíková, Jan Hísek, Michaela Kukovičová, Galina Miklínová, Markéta Prachatická, Petr Sís, Chrudoš Valoušek, Martin Velíšek a Jiří Votruba.

Cílek obzírá a ohledává své téma z různých hledisek: historického, mytologického, geografického, etnografického, ale i psychologického a literárního. Vždyť jde o téma pět tisíc let staré, jež se s uhrančivou silou vyjevuje i v současném civilizačním chaosu. Labyrintem takto může být moravské Podluží, protkané přírodními i umělými vodoteči, pískovcová skalní města anebo celé suburbánní světy kanalizačních sítí světových metropolí. Labyrintem svého druhu je ostatně i nejstarší jeskynní malba na našem území, stejně jako lidové ornamenty.
Interpretováno je bloudění Théseovo (tedy i Daidalův labyrint, skrývající Minotaura), jakož i záhadný labyrint katedrály v Chartres. Zvláštní pozornosti se pak dostává labyrintům literárním, zahrnujícím dílo Homérovo, Dantovo a Komenského, ale i Johna Bunyana, jakož i „filozofickému románu“ Daniela Defoea o Robinsonu Crusoe. Jen magické labyrinty uhrančivého grafika M. C. Eschera jako by ušly autorově pozornosti…
Ostatně, do labyrintu svého druhu možná mnozí z nás v dohledné době vstoupí. Máme-li autorovu „příčnovědnému“, napůl filozofickému, napůl futurologicky bájivému pojetí uvěřit, pak „během příštích dvaceti let většina analytiků očekává hlubokou proměnu našeho světa“.

Jaroslav Vanča, pedagog FAMU



  Vždyť se svět nezboří!
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Když státnické záměry zničí...
  Dívejte se
 
  Odpusťte nám naše viny
  Navštivte