Číslo 12 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelem.
Romanem Rážem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Koudelka, publicista

Vždyť se svět nezboří!

Mnoho lidí si myslí, že už nám není pomoci, žijeme na sklonku civilizace, hodnoty se hroutí, jsme u konce s dechem a s rozumem v koncích. Tak je náš jazyk bohatý, že dokáže vymýšlet nové a nové výrazy, úsloví, pojmy a synonyma pro stav naprosté katastrofy, ve kterém se nacházíme! Také jsem jich už pár stvořil, a přesto si myslím, že to nakonec vždycky nějak dopadne. Jak je to možné? Zdá se mi, že už jsem dokonce na to přišel.
Základním pohybem člověka v kosmu, ať jde o jeho průchod dějinami, nebo osobním životem, je kličkovaná. Nejsme tedy otroky jakési imaginární vůle, která nás někam tlačí, jak se mylně domníval Schopenhauer, ale svobodně a kreativně kličkujeme životem, snažíme se něčemu vyhnout, před něčím jiným zase uhýbáme, vytáčíme se, okolkujeme, klameme tělem. Jak jste si všimli, hodně termínů, které zde uvádím, včetně toho hlavního, kličkované, pochází z fotbalu. Kopaná je takovým opěrným bodem naší existence, jistotou bez pochybností, a proto si myslím, že jsem v odhadu optimistické budoucnosti lidstva na správné cestě.
Vždyť se celkem nic neděje a všichni, kdo vidí jenom to, že celý svět válčí, polovina lidstva hladoví a bohatí že se topí v přepychu, jsou typičtí škarohlídi. Ve skutečnosti se zde odehrává obyčejná kličkovaná. Zbrojaři kličkují, aby prodali své zboží, a snaží se, aby bylo na světě co nejvíc válek, vlády kličkují, aby jim to umožnily a přitom si zachovaly jakžtakž tvář. Podstatou diplomacie a zahraniční politiky je výmluva.
Člověk má před sebou ještě hodně dlouhou cestu a marně mu spisovatelé katastrofických příběhů předepisují konec. Nic takového se nestane. Ne náhodou je optimismus vyjádřen v lidové moudrosti, kterou všichni denně opakujeme: Však se svět nezboří!
Hezky to podali Voskovec a Werich v Těžké Barboře, když popsali, co má „řada delegátů“ udělat: „Jak maj vcukuletu zformulovat větu, že i když svět hoří – neshoří.“ A shořel snad? Ještě ne.
Známý glosátor společenských jevů Jiří Pehe nedávno v jednom článku zdůraznil, k čemu se lidstvo, které je právě „u konce s dechem“, chystá. Ukazují nám to prý filmy jako je Interstellar a další sci-fi snímky. Budeme muset udělat krok jinam, za hranice člověka. Mladá generace, která žije ve virtualizovaném světě počítačových her, už s tím prý počítá. Nesmysl! Nejsme s rozumem v koncích, jak říká Pehe. Vždyť jsme rozum ještě pořádně nepoužili!
Nejdůležitější pomocník v umění kličkovat je pro člověka mozek. Ať spisovatelé a filmaři stvoří sebevětší apokalyptickou prezentaci nebo jinou pitomost, mozek vždycky ví, jak z toho vykličkovat. Když už se lidé přestanou rozmnožovat, objeví se přece jen nakonec jedno dítě, které všechny zachrání. Jindy je to americký prezident, který porazí mimozemšťany, nebo handicapovaný člověk, který přetáhne lidi mezi avatary.
Ale dosti legrace! Myslitelé nejsolidnější kategorie vytvořili depresivní obrazy lidské existence, zápasící s odcizením, smrtí Boha a nesubstanční ontologií, a vždycky se nakonec našel další filozof, který dokázal z těchto pastí vybruslit.
Mozek je úžasný nástroj, který nás ze všeho dostane. Někdy by si člověk pomyslel, že to až není možné. Neřídí snad někdo nebo něco naše mozky? Ale to je právě ta schopnost kličkovat, najít si další cestičku, aby se svět nezbořil. Ten lék, ten zázrak – kličkovaná! Jen jsem dopsal jeden odstavec, už je tu něco nového: Čeští vědci našli takzvané emotivní neurony! Vědělo se, že někde jsou, a oni je objevili! Hlavičky! Nebo: Ve vyšších institucích se začalo uvažovat o povolení podprahové reklamy. Ani nebudete vědět a mozek vám vytvoří závislost na malinové limonádě nebo na vybrané politické straně!
Vždycky to vypadá, že svět se už už zhroutí. Řekové si to nenechají líbit a přestanou poslouchat vyděrače z Bruselu. Němci jim budou muset zaplatit reparace a celá Evropská unie se zhroutí. Američané se budou dál vměšovat do záležitostí jiných států a my, to znamená NATO, budeme dál posunovat hranice na Východ a blížit se válce. A tak dále. Jenže nakonec se svět nezboří. Zachrání nás jako vždy kličkovaná!  Vždyť se svět nezboří!
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Když státnické záměry zničí...
  Dívejte se
 
  Odpusťte nám naše viny
  Navštivte