Číslo 14 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Alenou Sasínovou-Polarczyk.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Jsme národem emocí

Ve Svatém týdnu, předcházejícím letošní Velikonoce, se ve vltavském cyklu Osudy ( od pondělí 30. bžrezna vždy v 11.30) zaposloucháme do životního příběhu kněze Církve československé husitské, básníka, grafika, vydavatele samizdatové literatury Rostislava Valuška. Narodil se roku 1946 v Olomouci, dokonce v bytě, v němž se Osudy natáčely: „To je prostě taková zvláštní výsada, že jsem se v tomto bytě narodil a že v něm – dá-li pánbůh – i umřu.“ Prožil v něm šťastné dětství s rodinou, která se měla ráda a držela pohromadě. Otec byl obuvník, který měl dílnu nejprve ve dvoře, a později, když mu ji komunisté vzali, ve svém bytě.

   
Za totality neunikla činnost Rostislava Valuška pozornosti StB.
Teprve po listopadu 1989 mohl naplno vykonávat praxi duchovního.

„Máma byla doma a ještě tu měla babičku, svou maminku, a to pro mne byl svatý člověk. Takže ta hlubina bezpečnosti tady prostě byla,“ vzpomíná Rostislav Valušek. Nezapomenutelné byly pro něj nedělní mše v Husově sboru v Olomouci, po kterých následovalo představení loutkového divadla. Po dětství následovalo období dospívání. Už tehdy Valušek inklinoval k umění, zejména výtvarnému, avšak na uměleckou školu se nedostal a vyučil se zámečníkem.
Pak přišel srpen 1968. „To byla pro mě dvě nejtěžší traumata: srpnová okupace a potom Palachova smrt. To byl prostě zlom. Skončila naděje.“ Aniž by si Valušek uvědomoval nebezpečí, přemalovával s kamarády nápisy v ulicích. „Mám teď docela slzy v očích,“ vzpomíná na Palachův pohřeb, „byl jsem v Klementinu u rakve, ty davy v ulicích, to dramatické ticho… Byla tam jakási vzdorovitá bezradnost. My jsme prostě národem emocí: vypneme se, ale brzo se vyčerpáme.“
Poté se Rostislav Valušek rozhodl s kamarádem emigrovat do SRN, ale po půl roce se do vlasti vrátil. Vystudoval Husovu československou bohosloveckou fakultu v Praze, státní souhlas k vykonávání praxe duchovního ale nedostal. Pracoval tedy v různých dělnických profesích: byl skladníkem v prádelně, kulisákem, čerpačem u hydrologického průzkumu… Tehdy začal společně s Petrem Mikešem a Eduardem Zachou vydávat první samizdatovou edici u nás – Texty přátel. Ty neunikly pozornosti Státní bezpečnosti. Valušek byl opakovaně vyslýchán, vydírán a přemlouván ke spolupráci. Po jejím odmítnutí byl s dalšími šesti lidmi obviněn z hanobení republiky. Od soudu nakonec vyvázl s podmíněným trestem.
Teprve po listopadu 1989 mohl naplno vykonávat praxi duchovního. V současné době působí jako farář Církve československé husitské v Horce nad Moravou. Žije v Olomouci. Vydal pět básnických sbírek, které vyšly v loňském roce pod názvem Stejně blízko i daleko v nakladatelství Kniha Zlín.

Jan Sulovský, slovesný dramaturg



  Když Jakubisko hýřil...
  Dívejte se
 
  Když si Přemysl hraje
  Pořiďte si
 
  Korunovační jízda Karla IV.
  Téma