Číslo 14 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Alenou Sasínovou-Polarczyk.

 

 

 

 


 

Když si Přemysl hraje

Přemysla Ruta známe jako rozhlasového esejistu a dramatika, také však jako hudebního archeologa, který nám znovu objevuje písně předchozích staletí a staví je často do nového světla. Pravidelně je představuje pražskému publiku v pořadu Okolostolala společně s kolegyněmi Marcelou Šikovou, Martinou Kafkovou, Markétou Potužákovou; občas přijde vypomoci Jiří Dědeček či jiný z Rutových kolegů. Tuto Rutovu stránku nám již zprostředkovala CD Písničky (2001), Odpusťte, prosím (2008) a Orchestrion v hlavě (2011).

Tentokrát Rut vydává nosič, na němž veškerou hudební složku „způsobil“ on sám; jeho název Přemysl si hraje vystihuje jeho obsah přesně – a přesto ne zcela. Byť i tato deska nabízí písně lyrické, vtipné i bytostně hovadné, celkově zde Rutův výraz a dramaturgie zvážněly; hlavním tématem, které jí prochází, je smrt, konečnost. Což nemusí nutně znamenat, že se při poslechu nezasmějete. Rut totiž dovede přesně odhadnout, jak balancovat mezi melancholií a (sebe)ironií. I Shakespearův sonet Smrti má, přijď (v Saudkově překladu) se v aranžmá připomínajícím unavený barový kvartet brzy k ránu nedá vykládat úplně vážně, spíš něžně nostalgicky. Podobně vyznívají i další tematicky příbuzné písně Marnost světa (podle Václava Hanky!), anonymní Příkladná píseň o smrti člověka ze 17. století, Píseň zestárlého krysaře (Jiří Karásek ze Lvovic) nebo autorský Odchod harlekýnů.
Není však jen neveselo: Rut se chopil také prastaré písně Voskovce a Wericha Zkazky z nesmyslna, kterou opatřil novou melodií (původní kdysi zkusil sám Voskovec rekonstruovat); ta je hovadná stejně jako text, okořeněná ještě stejně zaměřeným aranžmá. Podobně vyznívá i píseň Jana Vodňanského o aranžéru Josefovi z jeho „fantasmagorické hry“ Bonboniéra. Hravá je i píseň Jana Buriana Dilema, z níž pochází titulní verš Přemysl si hraje a jež je věnována Rutovi osobně.
Rut nezpívá všechny songy alba: hlubokým a sytým hlasem zaujme Marcela Šiková především v šansonu na text Vítězslava Nezvala Libeňská. Polohu naivky si tu (jako v předchozím albu Orchestrion v hlavě) drží Markéta Potužáková, jako lyrická šansoniérka vystupuje Martina Kafková; dívčí kvartet doplňuje Věra Slunéčková.
Vynikající album Přemysla Ruta, jímž téma smrti prochází jako korálky, aniž by posluchače zdrtilo či vyděsilo, v běžné distribuci není – lze je však zakoupit na Rutových písňových večerech.

Přemysl Hnilička, publicista  Když Jakubisko hýřil...
  Dívejte se
 
  Když si Přemysl hraje
  Pořiďte si
 
  Korunovační jízda Karla IV.
  Téma