Číslo 15 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s biologem a teologem.
Markem Váchou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve stopách pátera Knoxe

„Zločinec musí být někdo, o němž je zmínka brzo na začátku příběhu. Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené faktory jsou zcela vyloučeny. Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj ve stavbě, kde lze takové zařízení předpokládat…“ Připomínám jen první tři ze slavného Desatera dobře míněných rad pro napsání detektivního příběhu. Ronald Arbuthnott Knox, anglický katolický kněz a spisovatel, v něm určil základní pravidla žánru, jimž by se neměli autoři detektivní literatury zpronevěřit, a nabídli tak čtenářům alespoň malou šanci odhalit pachatele a rozluštit zápletku.

Oblíbené knižní povídky Hříchy pro pátera Knoxe, v nichž Josef Škvorecký s humorem sobě vlastním jednotlivá „přikázání“ záměrně porušoval, se později staly základem úspěšného televizního seriálu Dušana Kleina. A divácká popularita dala vzniknout i osmi rozhlasovým detektivkám Hříchy pro posluchače rozhlasu. Hlavní postavou všech rozhlasových Hříchů je investigativní novinářka a reportérka Denisa Králová, kterou zločin doslova přitahuje. A protože našla několik přátel mezi kriminalisty, snadno se dostane do zákulisí zločinu... V rozhlasovém e-shopu Radiotéka.cz nyní můžete pátrat společně s Denisou Královou, před koncem rozhlasové hry dostanou totiž posluchači pokaždé šanci určit viníka i jeho motivy.

Holmesiana, literárněhistorická studie věnovaná nejslavnějšímu detektivovi všech dob, nám ale zmíněného „pátera Knoxe“ představuje také v jiném světle – jako zakladatele populární holmesologie: „Jeho esej Studies in the Literature of Sherlock Holmes spatřila světlo světa roku 1911. Ronald A. Knox v ní zacházel s Holmesem i Watsonem jako s reálnými postavami, smyslem téhle hry ovšem bylo především vystřelit si z tehdejšího stylu literární kritiky. Nakolik pronikl pod hroší kůže kritiků, není známo, jeho druhotný následek na sebe nenechal dlouho čekat. Holmesovské spolky se začaly rodit jako houby po dešti…“

Milovníci staré dobré Anglie a nesmrtelné dvojice detektivů z Baker Street si rozhodně přijdou na své i v nabídce rozhlasové Radiotéky. Vedle vyhlášené klasiky s pány Viktorem Preissem a Otakarem Brouskem nebo Milošem Kopeckým a Rudolfem Hrušínským přidejme ještě novinky: dramatizaci románu Studie v šarlatové z roku 1989, kde si pod režijním vedením Karla Weinlicha kostýmy Holmese a Watsona jako rukavičku oblékli Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, nebo dramatizovanou četbu pěti Doylových povídek v podání předních brněnských herců, o kterých odborná recenze mimo jiné píše: „Jiří Tomek podává svého Holmese jako vědoucího, shovívavého a bystrého muže, Jaroslav Kuneš postavu Watsona ztvárňuje přirozeně, údiv nad Holmesovými dedukcemi nepřehání a situaci zbytečně nedramatizuje. Oba pánové působí solidně a důvěryhodně, a odpovídají tak plně zažité představě postarších gentlemanů.“
Atmosférou mlhavého Londýna a slavné anglické i francouzské detektivní školy se ve svých raných příbězích inspiroval také český spisovatel Eduard Fiker. Některé z rozhlasových dramatizací jeho dobrodružných a sci-fi příběhů – Nikdo není vinen, Čichač nebo Žlutý kámen – vzbudily v Radiotéce během krátké doby velký zájem a zaslouženou pozornost. Není divu, stejně jako další z celé řady nových i archivních nahrávek patří detektivní příběhy mezi audioknížkami k těm nejvyhledávanějším. Jen místo očí nad stránkami v knize nám pomáhají v řešení kriminálních případů naše uši. A jako vždy také mozkové závity a schopnost dedukce, abychom na závěr mohli tradičně poznamenat: „Jak prosté, milý Watsone…“

Robert Tamchyna, dramaturg mluveného slova Radioteka.cz



  O jedné nevysílané písni...
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Ve stopách pátera Knoxe
  Pořiďte si
 
  Mapa je zajímavější než území
  Téma