Číslo 15 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s biologem a teologem.
Markem Váchou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Mapa a území je pátým románem Michela Houellebecqa – a románem prvním, pokud jde o absenci odvážných sexuálních scénMapa je zajímavější než území

Román Michela Houellebecqa Mapa a území se stal předlohou pro dvanáctidílnou rozhlasovou četbu na pokračování (od středy 8. dubna vždy v 18.30 na stanici Vltava). Nejvýraznější současný francouzský spisovatel se česky rozhlasově představí vůbec poprvé. Nabízíme portrét mistrného prozaika i člověka, který ví, jak se stát středem pozornosti…
Francouzského spisovatele a básníka Michela Houellebecqa (narozen jako Michel Thomas v roce 1958 na ostrově Réunion) v šesti letech opustila matka. Chlapce nejprve vychovávali prarodiče z matčiny strany v Alžírsku, poté babička z otcovy strany ve Francii. Babiččino dívčí jméno si Michel později vzal jako příjmení – autorský pseudonym. Ideální dětství pro budoucího neurotika…

Proti světu, proti životu

Po studiích na Vysoké škole zemědělské (diplom získal v roce 1978) chvíli studoval kinematografii. Po krátkém manželství, z něhož měl jednoho syna, se u něho po rozvodu projevily deprese. V polovině osmdesátých let minulého století Michel Houellebecq pracoval tři roky v odboru IT ve státní správě a do tohoto prostředí také zasadil děj svého prvního románu Rozšíření bitevního pole (1994, česky 2004). První knihu později velmi úspěšného spisovatele nejprve odmítla řada nakladatelů. Nakonec ji vydal Maurice Nadeau, autor proslulých Dějin surrealismu.
Za sbírku veršů s ironickým názvem Putování za štěstím (1991) získal Houellebecq Cenu Tristana Tzary. V témže roce vydal rozsáhlou studii s názvem H. P. Lovecraft. Proti světu, proti životu, věnovanou životu a dílu amerického klasika hororové prózy. Když v roce 1998 vydal svůj druhý román s názvem Elementární částice (česky 2007), kritika jej obvinila z misogynství.
V roce 2000 spisovatel se svou druhou manželkou přesídlil do Irska, po dvou letech se usídlil ve Španělsku. Třetí román s názvem Platforma (2001, česky 2008), přinesl patrně dosud nejotevřenější sexuální scény. Jeho čtvrtý román Možnost ostrova zastínil na podzim roku 2005 většinu literárních novinek (česky vyšel v roce 2007).

Urychluji dějiny

Francouzský spisovatel Michel Houellebecq je postava nejednoznačná a složitá, ale jako prozaik je jedním z autorů, kteří v dnešní době přitahují k literatuře velké množství čtenářůKdyž se v roce 2012 po dlouhé veřejné polemice ohledně daňového exilu Michel Houellebecq vrátil do Francie, přiznal, že se vrací hlavně kvůli únavě z prostředí, kde se mluví cizími jazyky. Houellebecq je znám i jako účastník řady kontroverzních debat, mimo jiné na téma jednoho velkého světového náboženství... Spisovatel se objevil i ve dvou filmech z roku 2014. Ve snímku Únos Michela Houellebecqa (režie Guillame Nicloux) hraje sama sebe: stane se obětí jakéhosi laskavého a absurdního únosu, několik dní dělá nuceně společnost podivné skupině lidí, která za něj nepožaduje žádné výkupné. Ve filmu Near Death Experience (režie Benoit Delépine a Gustave Kervern) pak ztvárnil postavu Paula, který čelí syndromu vyhoření.
V lednu 2015 vydal Michel Houellebecq svůj další kontroverzní román: kniha Podrobení (Soumission) líčí budoucnost Francie, v níž ve volbách zvítězí islamistická strana a země prochází zásadním přerodem. Autor ke knize řekl: „Nejde o provokaci, pouze urychluji dějiny…“

Umění, láska, smrt...

Když Michel Houellebecq vydal v roce 2010 po pětileté odmlce svůj pátý román Mapa a území, z něhož je připravena rozhlasová četba, překvapil čtenáře i recenzenty: byla to první kniha, v níž chyběly jeho pověstné velmi odvážné sexuální scény, které se někdy pohybovaly až na hranici pornografie. Román přinesl autorovi prestižní Goncourtovu cenu. Hlavní postava románu, výtvarník Jed Martin, v lecčems připomíná autora: zdánlivě nemá dar empatie, je značně asociální. V knize je ovšem autor přítomen explicitněji, je součástí příběhu – spisovatel jménem Michel Houellebecq má Jedu Martinovi napsat esej ke katalogu, výtvarník se s autorem seznámí a spřátelí.
Autor se v textu nijak nešetří: postava jménem Houellebecq je vykreslena silně ironicky a odpudivě. Spisovatel se nakonec stane obětí brutální vraždy. V knize vystupuje řada dalších skutečných postav (známý prozaik Frédéric Beigdeber, různí televizní pracovníci).
Jaká jsou témata této knihy? Umění, peníze, láska, vztah otce a syna, smrt, dnešní Francie, technické vymoženosti a jejich krátký život, nostalgie, plynoucí čas… Je to kniha podivuhodně klasická i odvážně moderní. Román Mapa a území je na první pohled vyprávěním o životě a díle výtvarníka Jeda Martina, ale v hlubších souvislostech přináší vlastně příspěvek k zamyšlení nad vztahem znaku a jeho referentu, rozehrává složitou hru mezi označujícím a označovaným. Motto Martinovy výstavy říká: „Mapa je zajímavější než území.“
Michel Houellebecq je postava nejednoznačná a složitá, ale jako prozaik je jedním z autorů, kteří v dnešní době přitahují k literatuře velké množství čtenářů. Řada kritiků jeho dílem opovrhuje, řada je adoruje a vynáší na piedestal. Nyní budeme mít možnost posoudit jeho dílo poprvé česky v rozhlasovém zpracování.
Dvanáctidílnou četbu na pokračování z románu Mapa a území v překladu Alana Beguivina připravila a režii má Kristina Žantovská. Účinkuje Jan Hájek.

Petr Turek, slovesný dramaturg



  O jedné nevysílané písni...
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Ve stopách pátera Knoxe
  Pořiďte si
 
  Mapa je zajímavější než území
  Téma