Číslo 15 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s biologem a teologem.
Markem Váchou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milan Slezák, komentátor ČRo

Památky, o které snad nepřijdeme

Šok, bolest, bezmocný hněv. To byly reakce kulturního světa na obrazoborecké řádění Islámského státu v Iráku a Sýrii. UNESCO na video s rozbíjením soch v mosúlském muzeu a na zprávy podobného druhu reagovalo slovy, že jde o válečné zločiny. Irácká vláda vyjádřila mínění řady lidí, když vyzvala ke společné vojenské akci, jež by pomohla ochránit dědictví, které v žádném případě nepatří jen Iráčanům či Syřanům. Rychlá a zázračná řešení se však nerýsují; náprava se jistě protáhne. Ale snad je do určité míry přece jen možná, jakkoli se může zdát, že škody jsou nevratné. Optimismus se snažila v minulých týdnech probouzet zejména stanice Deutsche Welle. K jejím tezím se dostaneme, napřed však zrekapitulujme, oč jsme v Sýrii a Iráku kvůli Islámskému státu asi přišli. (Bez zlehčovacího slůvka „asi“ se tu neobejdeme, protože skutečný rozsah ztrát bude možné stanovit teprve po ohledání přímo na místě.)
Ničení soch jsme připomněli. Islámskému státu ale v Mosúlu vadila i knihovna a divadlo – a tak je vypálil. Rozčilovaly ho také zbytky staveb v syrské Hatře a na významných iráckých archeologických nalezištích v Nimrúdu, Chorsábádu a v Ninive. Proto tam poslal buldozery, které se spolu s odpálenými trhavinami pokusily o eliminaci výsledků archeologického snažení posledních sto sedmdesáti let. Na vysvětlenou, Hatru založili před dvěma tisíci let Parthové. Bylo to významné obchodní a náboženské středisko. Zbylá tři města jsou dokonce ještě starší. Nimrúd i Chorsábád fungovaly za Asyřanů určitou dobu jako hlavní města říše, Nimrúd se tehdy jmenoval Kalchu (biblický Kalach) a Chorsábád byl znám jako Dúr Šarrukín neboli Sargonova pevnost. Králové, kteří je zakládali, toužili stavebně trumfnout předky. Trůnní sál v Kalchu měřil na délku bezmála padesát metrů. Palác v Dúr Šarrukínu obsahoval více než dvě stovky komnat a nádvoří a obranyschopnost městských hradeb zesilovalo sto padesát sedm věží. O Ninive, posledním asyrském hlavním městě, se v Písmu praví, že bylo tak rozsáhlé, že cesta z jednoho jeho konce na ten druhý trvala tři dny! To by sice bylo stěží možné i v případě, že by se k Ninive počítala nejvzdálenější předměstí, ale přesto je nepochybné, že město bylo opravdu „velmi veliké“ (Jonáš, 3,3). A samozřejmě také velice výstavné. To ostatně potvrdili archeologové.
Podle zpráv z předchozích měsíců likvidoval Islámský stát také jiné pamětihodnosti. Třeba hrobku nad místem, kde podle tradice spočívá právě prorok Jonáš. Ale i muslimské památky. Stejně jako podobné spolky (a že jich v dějinách bylo!) si totiž i Islámský stát osobuje právo na jediný správný výklad náboženství, k němuž se hlásí. A do toho úzkého rámce se mu nevejdou ani šíité, které pokládá za odpadlíky, ani súfijci se svým uctíváním světců a staveb, v nichž byli pohřbeni.
Po Jobových zvěstech slíbená špetka naděje. Deutsche Welle citovala Fauzí Mahdíovou z Iráckého národního muzea, která tvrdí, že z videa zachycujícího ničení soch v Mosúlu velký strach nejde. Prý se tu ničí jen sádrové kopie. Horší je to s jinými předměty, cennými originály, které už byly propašovány ze země. Jen v Německu se jich našlo sedm. Mahdíová ovšem naznačuje, že v současnosti je jim lépe tam. A mnoho nejznámějších asyrských památek je beztak dávno v cizině, už řadu desetiletí. Ale co buldozery a výbušninami zdánlivě nadobro poničená archeologická naleziště? Ani tady prý není vše ztraceno. Po ruce je precizní dokumentace, která údajně umožní uvedení do původního stavu. Také vám tato myšlenka připadá přehnaně optimistická? Pak přece stále ještě zbývá poslední možnost, tvorba digitálních trojrozměrných modelů. Mluví o tom třeba ředitel Berlínského muzea Markus Hilgert. A je pravda, že jakkoli i z takového jeruzalémského chrámu zbylo pramálo, dnes se do něj lehce můžeme přenést. Stačí kliknout na www.archpark.org.il/panorama.shtml.



  O jedné nevysílané písni...
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Ve stopách pátera Knoxe
  Pořiďte si
 
  Mapa je zajímavější než území
  Téma