Číslo 17 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Taťjanou Medveckou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co přináší vítr ze slatin

Několik až příliš zvědavých otázek irského novináře přiměje Arthura Bella Nichollse k tomu, aby zasedl k psacímu stolu a pokusil se k nim vyjádřit. Je rok 1879 a on se musí vrátit zpět v čase, do dob, kdy prožíval nejšťastnější část svého života na malé faře v Yorkshiru. Tak začíná příběh muže z rozhlasové hry Vítr ze slatin, který pro cyklus Hry a dokumenty nové generace napsala mladá slovenská autorka Simona Nyitrayová.

Vítr ze slatin je dramatickým debutem mladé slovenské autorky Simony Nyitrayové

Vzpomínky kdejakého stárnoucího vikáře by zajímaly málokterého žurnalistu. Jenže vikář Nicholls býval kurátorem na faře jistého Patrika Bronteho a pobýval ve společnosti jeho nadaných dcer. A dokonce se do této rodiny přiženil. Shodou okolností se stal manželem jedné z nejslavnějších britských romanopiskyň – Charlotty Bronteové. Šedesátiletý Nicholls je nucen po letech zavzpomínat, jak usiloval o ruku této neobyčejné ženy, kterou nebylo snadné získat. Nejen proto, že vzbudit zájem vzdělané, chytré, talentované a půvabné spisovatelky bylo obtížné, ale také proto, že si její otec nepřál, aby se provdala. Znovu si připomíná rok 1854, kdy na faře v Haworthu nechtěně vyvolal konflikt s Patrikem Brontem. Jako by znovu prožíval spor mezi dcerou a otcem, ale také období opětované lásky, jíž nebylo dopřáno dlouhého života.
V rozhlasovém dramatu vytvořila autorka fiktivní příběh několika lidí, které spojuje pobyt na nehostinném místě stejně intenzivně jako fakt, že kvůli častým úmrtím v rodině zůstali vzájemně jeden druhému. Osobnost známé literátky je zde záměrně představována z pozic manžela a otce, kteří ji bezmezně, ale každý jinak, milovali. Díky tomu není Charlotta Bronteová nikterak mytizovaná, sledujeme ji jako výjimečnou ženu, ale s běžnými touhami a problémy.
Vítr ze slatin je dramatickým debutem Simony Nyitrayové, která se už v Českém rozhlase představila jako režisérka mikrohříčky Čistej vzduch. Na VŠMU a JAMU vystudovala divadelní režii a dramaturgii. Spolupracuje s divadly jako režisérka a dramatizátorka a překládá z angličtiny. Kromě toho se věnuje práci s dětmi a dramaterapii s mentálně postiženými.
V rozhlasové inscenaci, kterou v neděli 26. dubna v 19.00 vysílá stanice Vltava, se pod jejím vedením v hlavních rolích představí Sylva Vespalcová, Pavel Vacek a Ladislav Kolář, dále hrají Pavel Zatloukal a Eva Jelínková. Hudbu složila Alexandra Cihanská Machová, mistrem zvuku byl Michal Zelinka. Inscenace byla natočena v Brně Tvůrčí skupinou Regiony. Součástí pořadu je diskuse s režisérkou a zároveň autorkou hry.

Hana Hložková, dramaturgyně

Foto Miroslav Pavelek



  Pravda a propaganda...
  Jak to slyší Radko Kubičko
 
  Co přináší vítr ze slatin
  Nalaďte si
 
  Komiks jako rozhlasový seriál
  Téma