Číslo 17 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Taťjanou Medveckou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Komiks jako rozhlasový seriál

Nestává se často, aby se předlohou rozhlasové hry stal komiks. Koneckonců příběh vyprávěný pomocí obrázků, ve kterém charakterizuje postavy především to, jak jsou nakresleny, a už méně jejich řeč v bublinách, se musí rozhlasovému zpracování vzpírat ze své podstaty. Z každého pravidla ale zřejmě existují výjimky, což dokládá i seriál Rabínův kocour (Le Chat du Rabbin) z produkce stanice France Culture.

Seriál Rabínův kocour je důkazem, že do rozhlasové podoby lze převést i komiks

Vznikl na motivy stejnojmenného komiksu Joanna Sfara, kterého u nás známe také jako autora kreslených příběhů Malý upírek nebo Donžon. Produkci prestižního francouzského kulturního kanálu reprezentoval první díl Rabínova kocoura na přehlídce Prix Italia v roce 2013.

Sfarův komiks nás zavádí do Alžírska dvacátých let minulého století, do domácnosti ovdovělého rabína, který žije se svou dcerou Zlabjou, kocourem a protivně hlučným papouškem. Jednoho dne kocour papouška sežere a začne mluvit. Jenže to, co říká, se rabínovi vůbec nelíbí. Nejenom že lže, ale navíc má velmi neortodoxní názory na židovskou víru, na Boha i na lidskou morálku. Joann Sfar nahlíží ze zábavné perspektivy čtyřnohého glosátora na život severoafrické sefardské diaspory v tehdy ještě francouzském Alžírsku a jaksi mimochodem se přitom dotýká i závažných otázek podstaty židovství, možnosti soužití různých etnik, náboženské i názorové tolerance.
„Sfarův kocour – bořitel mýtů si uvědomuje lidské slabosti mnohem víc než lidé sami. Snad proto, že lidé na rozdíl od kocoura nemají od svých činů a myšlení náležitý
Autor komiksové předlohy Joann Sfarodstup? Tenhle kocour dokáže prohlédnout faleš, bouří se proti projevům nesnášenlivosti, upozorňuje na absurditu dogmat, jež zamořují ovzduší mnoha monoteistických věr – a díky tomu nás učí dívat se na svět s humorem a filozoficky,“ řekl Mohamed Fellag, herec, spisovatel a humorista, rodák z Alžírska.

Z desetidílného seriálu stanice France Culture jsme pro řadu vltavského dopoledního Kabinetu (od středy 22. do pátku 24. dubna vždy v 9.30) vybrali první tři díly. V úvodní části nazvané Bar micva se kocour odloučený od své milované paničky Zlabji rozhodne podstoupit bar micva, aby se stal řádným Židem. Ve druhém díle s názvem Diktát bude muset kocour pomoci svému pánovi složit zkoušku z francouzského jazyka, jinak bude z místa rabína odvolán. Ve třetím díle přijíždí do Alžírska Uchvatitel, nový mladý rabín, o kterém se Zlabjin otec domnívá, že ho má v úřadě nahradit. Nakonec se ukáže, že pro rabínovu domácnost představuje úplně jiné nebezpečí…
Českou verzi francouzského seriálu natočil režisér Petr Vodička, který do hlavní dvojice rabína a kocoura obsadil Jana Hartla a Václava Neužila. Dále uslyšíte Veroniku Kubařovou, Michala Pavlatu, Ladislava Freje, Jaromíra Medunu, Jana Vondráčka, Pavla Rímského a mnoho dalších hlasů, které pomáhají zalidnit orientální a trochu pohádkový svět severoafrické židovské komunity.

Renata Venclová, dramaturgyně



  Pravda a propaganda...
  Jak to slyší Radko Kubičko
 
  Co přináší vítr ze slatin
  Nalaďte si
 
  Komiks jako rozhlasový seriál
  Téma