Číslo 26 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Petrem Vackem.

 

 

 



 


 

 

Ivan Klíma napsal výjimečný nadčasový románDávný příběh v nových kulisách

Čtenář, který se po letech vrací k velkému románu Ivana Klímy (1931) Soudce z milosti, se kupodivu setká se stále aktuálním, živým textem. Překvapivé je to proto, že příběh zasazený do doby začínající normalizace v socialistickém Československu a svými kořeny zakotvený v době druhé světové války otevírá etické otázky spojené především s existencí v totalitním režimu. Nakolik můžeme slevit ze svých zásad, abychom zůstali sami sebou? Kam až ustoupit ve strachu ze ztráty zaměstnání? Jak se chovat k přátelům, kteří se znelíbili mocným, abychom neohrozili vlastní pozici?

Když se zamyslíme nad problémy, které musí řešit hlavní hrdina Klímovy knihy, soudce Adam Kindl, zjistíme, že mnohé z nich nezmizely s rokem 1989, ale objevují se v nových podobách, tak jako zůstává stále stejná lidská touha po moci, vlivu a majetku. Ti, kteří rozhodují, nemusí být ani dnes ti nejlepší a nejkvalifikovanější, i když k získání svých postů využívají jiných cest než přímé stranické linie. V kontextu současného marasmu a všudypřítomného klientelismu je tedy Adamův příběh nanejvýš aktuální, jen kulisy jsou jiné. A dodejme optimisticky, že individuálních řešení je dnes podstatně víc.

Ivan Klíma napsal výjimečný román, jehož kvality potvrzuje právě zmíněná nadčasovost. Kniha se rodila postupně a definitivní české verzi, vydané v roce 1986 v exilovém nakladatelství Rozmluvy ve Velké Británii, předcházela samizdatová verze Stojí, stojí šibenička a vydání v němčině (pod názvem Der Gnadenrichter – Soudce z milosti). „Konečnou podobu dostalo dílo právě až v Rozmluvách,“ zdůrazňuje autor.

Soudce z milosti je kompozičně složitý román s mnoha postavami, jehož děj se odehrává ve dvou časových rovinách. Abychom pochopili postoje hlavního hrdiny, poznáváme postupně jeho kořeny, dětství a mládí. Není pochyb o tom, že Klímu do jisté míry inspirovaly vlastní životní osudy, ale zároveň zachoval autorský odstup, který mu umožnil vytvořit velkou fresku jedné vzrušené doby.

Desetidílnou četbu na pokračování z knihy Ivana Klímy Soudce z milosti, kterou od pátku 26. června vždy v 18.30 vysílá stanice Vltava,  připravila autorka článku. V režii Luboše Koníře účinkují Jaroslav Plesl a Lenka Krčková. Četba vznikla v českobudějovickém studiu v Tvůrčí skupině Regiony.

Hana Soukupová, slovesná dramaturgyně



  K padesátinám
 
  Filipa Topola

  Zpěvník Jana Buriana
 
  Dávný příběh
 
  v nových kulisách
  
Nalaďte si
 
  Rozhlasová stopa
 
  Ludvíka Vaculíka
  
Navštivte