Číslo 30 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Oldřichem Kaiserem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jiří Loewy patřil k nejvýznamějším novinářům a politikům v exiluPřežil jsem Hitlera i Stalina

„Byli jsme před KSČ, budeme i po ní“ – tato slova nechal v létě 1948 natisknout na obálky s logem a adresou československé sociální demokracie v tu chvíli už její bývalý krajský tajemník v Liberci Jiří Loewy. O pár měsíců později skončil za mřížemi.

Jiří Loewy, od jehož narození uplynulo 13. července pětaosmdesát let, měl důvod stěžovat si na osud. Dítě z Rumburka s česko-německo-židovskými kořeny zažilo jak násilnosti proti židům v Sudetech, tak nacistické rasové zákony v protektorátu, kam se rodina v září 1938 přestěhovala. Měl ale štěstí: předvolání k transportu do Terezína, které čekal celou válku, nedorazilo. Po válce se rodina vrátila na sever Čech a dospívající chlapec si podal přihlášku do KSČ, ale protože byl moc mladý, odmítli ho. U sociálních demokratů na věk nehleděli a šestnáctiletého muže přijali. Brzy se stal krajským tajemníkem sociálně demokratické mládeže v Liberci a redaktorem deníku Stráž Severu. To vše skončilo sloučením sociální demokracie s komunistickou stranou v létě 1948.

Loewy začal vydávat letáky s názvem Listy svobody, ale to už byla partě věrných sociálních demokratů na stopě Státní bezpečnost. Zatčeni byli v listopadu 1948, po půlročním vyšetřování byl Lowey odsouzen k šesti letům vězení. Odeslán byl do dolů v Jáchymově, kde mu práce s uranem podlomila zdraví natolik, že v květnu 1953 byl propuštěn. Očekávalo se, že brzy zemře. Nezemřel – a po několika letech v dělnické profesi se v roce 1960 stal redaktorem závodních novin a roku 1967 dokonce tiskovým mluvčím ředitelství Bavlnářského průmyslu v Hradci Králové. „Přežil jsem Hitlera i Stalina, ale dalo to fušku,“ napsal později.

V srpnu 1969 odešel s manželkou a dvěma dětmi do SRN. Našel si práci u koncernu Akzo, kde byl redaktorem technického magazínu a později šéfredaktorem podnikového měsíčníku. V exilu se také znovu spojil se sociálními demokraty a od roku 1978 byl vydavatelem a šéfredaktorem exilového časopisu Právo lidu. Co do kvality šlo o tiskovinu srovnatelnou s Tigridovým Svědectvím, vždyť pro Loewyho psali články Josef Škvorecký, Karel Kyncl, Václav Havel či Jiří Gruša.

Po roce 1990 žil Jiří Loewy střídavě v Praze a ve Wuppertalu. Pilně psal pro Lidové noviny a Reflex a spolupracoval s českou redakcí německé stanice Deutschlandfunk. Zemřel v lednu 2004, půldruhého roku poté, co mu Václav Havel udělil Medaili Za zásluhy o Českou republiku.

Životní příběh Jiřího Loewyho přiblíží historik Eduard Burget v pořadu Portréty na Českém rozhlasu Plus. Vysílá se ve čtvrtek 23. července ve 20.10.

David Hertl, redaktor ČRo Plus



  Brian De Palma se vrací...
  Dívejte se
 
  Přežil jsem Hitlera i Stalina
  
Nalaďte si
 
  Fotky pro Afriku
  
Navštivte