Kde hřejí hibači a jedí se čirimenzako

Kjóka Izumi (1873–1939) patří mezi hlavní představitele svébytného japonského literárního žánru, pro který se v zahraničí ujal výraz „gotické příběhy“. Jedná se o tajemné, fantaskní, někdy až strašidelné prózy, plné zvláštního napětí a nadpřirozených jevů na pomezí romantismu, symbolismu a hororu.

Kjóka Izumi    Z novely Kjóky Izumiho Mnich z hory Kója bude číst František Derfler

Izumi se ovšem ve svých novelách a povídkách nevyhýbal ani hlubším filozofickým úvahám o životě, odpovědnosti a mezilidských vztazích. Jak o autorovi píše v doslovu novely Mnich z hory Kója překladatel Jan Levora, „po středoškolských studiích se Kjóka Izumi věnoval literatuře pod vedením Kójóa Ozakiho, jednoho ze zakladatelů a též vůdčí osobnosti literární skupiny Kenjúša, jejíž tvorba rozhodujícím způsobem utvářela japonskou prózu devadesátých let 19. století. A autorovu tvorbu ovlivnil také mistr japonské povídky Rjúnosuke Akutagawa.“

V novele Mnich z hory Kója, kterou v púátek 31. července ve 20.00 představí vltavský pořad Pokračování za pět minut, se ocitneme na místech, kde nás může ohřát hibači, jedí se vařené sušené rybičky čirimenzako a kde lišky (kicune) obdařené magickými schopnostmi jsou považovány za posly Inariho, božstva rýže, obilovin, sake a plodnosti.

V příběhu mladý mnich prochází pustými horami a neproniknutelnými stezkami: „Jak se povídá, horský průsmyk Amou Tóge je takové místo, kde prší i z blankytné oblohy bez jediného mráčku… Na konečky prstů u nohou mi z výšky co chvíli dopadl jako nitka tenounký pramínek, do kterého z listů stromů stékaly kapky vody, cestou narážející do větví. Věčně zelené stromy shazovaly své jehličí a jeden přes druhý, aniž bylo poznat, který z nich, přitom sténaly a jejich jehlice se suchým šuměním dopadaly na můj poutní klobouk nebo se sypaly na stezku za mými zády. Les byl tak hustý, že se snášely z větve na větev a trvalo snad celá desetiletí, než konečně dopadly až na samou zem.“

Po cestě ho čekají různé nástrahy a nebezpečí, ovšem největší z nich číhá v osamělém horském stavení, kde žije krásná žena obdařená nadpřirozenými schopnostmi. Muž se dostává do víru pokušitelské ženské vášně, kontrastující s velebností přírody. Autor přitom ponechává na čtenáři, aby si mnichovu cestu nástrahami života vyložil buď jako vítězství víry, nebo jako posedlost démonem krásy, rozkoše a závrati.

Z novely Mnich z hory Kója v režii Ivana Chrze čte František Derfler.

(bez)



  Komisař Maigret se vrací
  Dívejte se
 
  Kde hřejí hibači a jedí se...
  
Nalaďte si
 
  Přítel je kdesi tam...
  
Téma