Číslo 32 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Hanou Fialovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Mlýny na řece Blanici

Ten obrázek je skoro barvotiskový a jistě ho znáte: údolím teče potok, říčka či řeka a na břehu, pečlivě vysekaném a zbaveném náletových dřevin, stojí pěkná bytelná stavba. K domu vede úhledná cesta a vy jako byste slyšeli klapot koňských kopyt a hrkot povozu, který veze do mlýna mouku. Voda vesele proudí náhonem a pohání mlýnské kolo… Prázdninové Výlety s Vltavou se na své další výpravě – od pondělí 3. srpna vždy v 8.40 – vydají za mlýny na řece Blanici.

Na jihočeské řece Blanici stávalo čtyřicet osm mlýnů, ale patnáct jich dnes už neexistuje – vždyť v pohraničí zmizely z mapy nejen mlýny, ale i celé vesnice. Řeka pramení na Šumavě a teče pak malebnou krajinou k Putimi, kde se po více než devadesáti kilometrech vlévá do Otavy. Pro cestovatele by byla pouť po proudu dost náročná, protože břehy jsou často zarostlé a neschůdné.

Mlynářské příběhy

Výlety s Vltavou vás ale pozvou do míst, která najdete docela snadno, o to snadněji, že naše průvodkyně Jaroslava Pixová tudy rozhodně nejde poprvé. Už řadu let totiž dokumentuje mlýny na řece Blanici, a dokonce už o nich napsala tři knihy. Zná nejen stavby a to, co se zachovalo z jejich vybavení, ale také historii, příběhy starých mlynářů a celých mlynářských rodů. To, jak pečlivě zpracovala archivní materiály, o kterých neměli mnozí současní majitelé ani tušení, jí otevřelo dveře i té nejuzavřenější mlýnice.

Roučkův mlýn v Putimi přežil kolektivizaci i povodně

A tak nás kousek od Strunkovic nad Blanicí uvítá „pan mlynář“ a zároveň známý jihočeský sbormistr Theodor Pártl. Vzorně opravený mlýn dnes vyrábí elektřinu a slouží velké rodině jako vlídný domov (hned se vám vybaví rčení Můj dům – můj hrad). Pan Pártl sice působil celý život jako pedagog, ale k mlynářskému řemeslu měl vždycky blízko a rodinný mlýn nikdy neopustil. Zavzpomíná na doby, kdy se tu ještě mlelo, na veselé krajánky i na těžké časy, které přišly na mlynáře po roce 1948 a zásadně změnily i jeho vlastní životní pouť.

Ze Strunkovic se vydáme na konec světa do půvabné vesničky Blanice. Na návsi se vzácným starým kostelem jako by končily všechny cesty, ale jedna nás odtud přece jen zavede úvozem k mlýnu, který se jeho stateční majitelé pokoušejí opravit – na první pohled je jasné, že to nebude žádná legrace. To další zastávka, bavorovský mlýn Na Drahách, nabízí útěšný pohled na pěkně renovované stavení. To nejzajímavější se ale skrývá uvnitř: opravdový technický unikát, který opatruje vnuk někdejšího majitele Josef Koutský. Jeho dědeček tu zřídil vodní elektrárnu, nainstaloval parní kotel jako náhradní zdroj energie, a k tomu si ještě dodatečně pořídil plynový motor. Díky takto dokonale vybavené strojovně je dnes mlýn technickou památkou.

Mlýn plný herců

Klapotu vodního kola Benešovského mlýna u Heřmaně kdysi naslouchali slavní čeští herciV Benešovském mlýně nedaleko Heřmaně si připomeneme filmového režiséra Václava Kršku, který tu v mládí žil s matkou a nevlastním otcem a podle všeho to tu míval opravdu rád. Právě tady se pustil s velkým nasazením do režírování divadelních her. Heřmaňské ochotníky ze spolku Heyduk nakazil svým nadšením tak, že se zdejší představení proslavila široko daleko. Hrála snad celá vesnice, lidé se učili role při práci a divadlu načisto propadli. Později sem z Prahy jezdili i slavní herci, kteří tu s místními vystupovali a na Benešovský mlýn rádi vzpomínali – za všechny jmenujme třeba Eduarda Kohouta. Ve mlýně je dnes penzion a dřevěné vodní kolo se už točí jen naprázdno a bez užitku. Je to však na Blanici docela ojedinělá podívaná.

Výlety s Vltavou ukončíme v Putimi, kde se sice roztomilá socha Švejka točí k Roučkovu mlýnu zády, ale my se tím nedáme odradit a navštívíme místo, které přežilo kolektivizaci i povodně. Velká voda v roce 2002 sice zdejšímu mlýnu ublížila, ale dnes už je pěkná stavba rekonstruovaná a slouží k bydlení. Ryska na kameni kousek od povedené Švejkovy sochy (v životní velikosti) od sochaře Františka Svátka připomíná, jak tehdy rozbouřená Blanice Putim potrápila: domy u řeky stály ve vodě několik dní a mnozí lidé tu přišli o svůj majetek. Na místním hřbitově u kostela, který je vidět už zdaleka, odpočívá i sedlák Jan Cimbura, hrdina kdysi tak oblíbeného románu Jindřicha Šimona Baara.

Odsouzeny k zániku?

Trochu zapomenutý kraj kolem řeky Blanice nabízí mnoho vzrušujících příběhů zdejších mlynářských rodů. Mlynáři, šikovní a pracovití lidé, bývali na vsích často opravdovými průkopníky technického pokroku. Byla by škoda, kdyby staré mlýny ztratily v moderní době svou původní podobu a kdyby jejich vybavení postupně zmizelo. Bohužel, na obnovení provozu není dnes ani pomyšlení, využití pro muzejní účely je obtížné, a tak jsou nejspíš letité stroje a zařízení odsouzeny k pomalému zániku. Je vůbec div, že se v některých mlýnech na řece Blanici zachovaly až do dnešních dnů.

Hana Soukupová, dramaturgyně

Foto Hana Soukupová



  Vítejte doma
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Výprava do hlubin našich věr...
  
Dívejte se
 
  Kdo je tady dobrej?
  
Pořiďte si