Číslo 34 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s muzikantem.
Martinem Kyšperským.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 



Příběh spolehlivého soudruha

Vasil Biľak, Alois Indra, Drahomír Kolder… Tato jména se nejspíš vybaví všem trochu znalým historie, když přijde řeč na neslavnou kapitolu našich dějin – na „srpnovou zradu“. Těch jmen bylo ale víc. Patřil k nim i Oldřich Pavlovský.

Perspektivou průměrného Čecha se politické uvolnění roku 1968 jevilo daleko nadějněji než pohledem zvenčí. Tehdejší rakouský velvyslanec v Československu Rudolf Kirchschläger ale výstižně vysvětlil, proč byl pro Sověty Dubčekův socialismus s lidskou tváří nepřijatelný: „Pro Moskvu bylo nemyslitelné, aby v Československu vzniklo další ,interpretační centrum' komunismu, které v té době kromě Sovětského svazu existovalo i v maoistické Číně a Titově Jugoslávii.“ Tohle dobře tušili v Praze lidé, kterým se později říkalo „konzervativní křídlo“, silně promoskevsky orientovaná část vrcholných představitelů KSČ. Zrušení cenzury, volné cestování, a dokonce možnost kritizovat komunistickou stranu, to byly pro ně nepředstavitelné věci.

Oldřich Pavlovský (na snímku vlevo jako velvyslanec ve Finsku v roce 1975) měl bezpochyby k Sovětům blízko, což se projevilo i v horkém létě roku 1968, kdy se podepsal pod jeden z takzvaných „zvacích dopisů“  

Nejpozději na počátku léta 1968 se proto zformovala skupina, která se po 21. srpnu pokusila o nelegální převzetí moci formou takzvané dělnicko-rolnické vlády. Vlády, která nakonec nevládla i díky odporu prezidenta Ludvíka Svobody, který na Biľakovo a Indrovo naléhání reagoval: „Kdybych přistoupil na takové řešení, národ by po nás musel plivat a kopat do nás. Já jsem starý člověk, já si mohu vpálit kulku do hlavy. Ale budu jednat rovně a přímo.“

Mezi členy nelegální prookupační vlády měl být i tehdy osmačtyřicetiletý Oldřich Pavlovský, v té době ministr vnitřního obchodu ve vládě Oldřicha Černíka. Příběh rodáka z Hodonína Oldřicha Pavlovského začíná v roce 1945, kdy vstoupil do KSČ. O rok později se ucházel o práci u StB, ale kvůli nízkému platu místo odmítl. Uchytil se ve stranických sekretariátech, nejprve vedl komunistickou organizaci ve Svitu ve Zlíně (což byl zestátněný Baťa), roku 1952 se stal prvním tajemníkem Městského výboru KSČ ve Zlíně, kde se seznámil s Aloisem Indrou. Potom rychle vystřídal tři tajemnická místa na krajských výborech KSČ v pohraničí: 1955 v Karlových Varech, 1956 v Liberci a 1960 v Českých Budějovicích.

Muselo jít o spolehlivého komunistu, protože v březnu 1963 se stal československým velvyslancem v Moskvě – a to bylo místo, kam se neposílal jen tak někdo. Bezpochyby šlo o člověka, který měl k Sovětům blízko, což se projevilo i v horkém létě roku 1968, kdy se podepsal pod jeden z takzvaných „zvacích dopisů“. Krátce po srpnové ostudě s dělnicko-rolnickou vládou se sice stáhl z veřejných funkcí, ale ještě před nástupem Gustáva Husáka byl v březnu 1969 jmenován velvyslancem ve Finsku a po šesti letech byl vyslán na místo velvyslance do Jugoslávie. Když se v roce 1982 vrátil do Prahy, čekalo na něj místo poradce ministra zahraničních věcí Bohuslava Chňoupka. Zemřel v dramatických dnech 5. prosince 1989. Rudé právo o úmrtí věrného soudruha tehdy nenapsalo ani řádku…

Životní příběh Oldřicha Pavlovského a napínavé okamžiky srpna 1968 přiblíží historik Oldřich Tůma v pořadu Portréty, který vysílá ČRo Plus ve čtvrtek 20. srpna ve 20.10.

David Hertl, redaktor ČRo Plus



  Vzpomínka na Láďu
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Jak se rodí terorista
  
Dívejte se
 
  Pozorovat ptáky je důležité
  
Navštivte