www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 37 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Vlastinou Svátkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 



Kde se láme svět? V Poličce!

Výročí 750 let od vydání zakládací listiny města Poličky Přemyslem Otakarem II. v roce 1265 se stalo důvodem, abychom se do tohoto místa vypravili s rozhlasovým mikrofonem. Do místa pomezního, stojícího na zemských hranicích. Do pomyslné brány Vysočiny, přezdívané pro existenci středověkých hradeb „vysočinským Carcassonnem“. Průvodcem po rodném hnízdě se nám stal malíř a místní rodák Zbyšek Sion (1938), který v Poličce vyrůstal, prožil okupaci, smrt otce, osvobození i padesátá léta. A přestože odešel studovat do Brna a dnes žije v Praze, nepřeťal pupeční šňůru a s Poličkou žije v niterném spojení. Historik Oto Kukla příznačně napsal, že „Zbyšek Sion se vždycky hlásil k rodnému městu, vždycky bylo součástí jeho vidění věcí a promítal je do svých úvah i do svého malování. Od dětství jej poznamenalo v dobrém i v tom tíživém a ve svérázném úhlu pohledu zhmotňoval ve svém výtvarném projevu leccos z duchovního odkazu a niterného světa téhle části Vysočiny.“

Malíř Zbyšek Sion na své výstavě v Poličce

Průchod Poličkou pochopitelně nemohl minout místní maják – věž kostela sv. Jakuba s rodnou světnicí Bohuslava Martinů, to podivuhodné místo české kultury, vytrčené směrem k nebi. Ale Polička není jen Martinů, a tak se v hostinci U Mrštíků i na hřbitově připomínal básník a překladatel Jan Vladislav, který zde za války studoval gymnázium, dokázal se jako jinoch s nožem v ruce ubránit místním klukům a má zde hrob.

V jiném hostinci (bývalý Hotel Lichtág) se z paměti vynořila obludná postava soudruha Leonida Iljiče Brežněva, který zde jako náčelník politického oddělení Rudé armády v květnu 1945 zapíjel konec války a u Kubíčků, kde bydlel, zničil troubu a vanu s bojlerem. A připomněla se také bizarní peripetie s pamětní deskou, kterou zde sovětskému vůdci chtěli místní soudruzi udělat radost – sovětská strana však zakázala, aby byla připevněna na restauraci, neb by to snižovalo důstojnost vůdce lidu, který měl na věčné časy abstinovat.

Připomenuty byly také návštěvy Václava Havla na obědě u Sionů v šedesátých letech i dramatický příběh místního děkana Jaroslava Daňka (1916–1982), kterého v roce 1949 u poličské fary ubránil před zatčením příslušníky StB dav věřících. Děkan následně uprchl do Rakouska, ale byl v sovětské zóně chycen, vrácen do republiky a odsouzen ke třem letům vězení. Mimochodem – byl to právě Daněk, kdo se obrátil na Bohuslava Martinů, zda by nesložil kantátu k poctě apoštola sv. Jakuba. Daněk napsal text hymnu (pravděpodobně již v kriminále) – a ten se skutečně dostal ke skladateli do New Yorku. Zhudebněný hymnus měl v Poličce premiéru v roce 1955, jenže to už Jaroslav Daněk v Poličce nepůsobil.

Ve vltavském Pátečním večeru s datem 11. září neboli výtvarně-literárním průchodu vysočinskou Poličkou hovoří Zbyšek Sion, Stanislav Konečný, David Junek, Tomáš Mazal a z archivního záznamu Jan Vladislav a Iša Popelka. A jakže to říká Ota Kukla? „Jsme zvyklí na otázky: Polička? To je tam, co se narodil Martinů? Ale ti, kdo něco vědí o výtvarném umění dvacátého věku, také často říkají: Ano, víme o Poličce. To je přece město Sionovo."

Miloš Doležal, redaktor ČRo Vltava

Foto Tomáš Mazal

Jak se chováme ke svým potomkům
  Jak se chováme ke svým...
  Dívejte se
  S legendami do světa klasiky i jazzu
  S legendami do světa klasiky...
  
Pořiďte si
  Stěhování kostela jako promarněná šance
  Stěhování kostela jako...
  
Téma