www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 37 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Vlastinou Svátkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 



„Ke mně si lidi musí najít cestu, protože jinak působím navenek a jiná jsem uvnitř. Což je dáno tím, že jsem uzavřený člověk, introvert.“Vlastina Svátková, herečka

Bylo herectví tím, k čemu jste směřovala, nebo ta profese vyplynula z vašich předešlých zkušeností?

Všechno v mém životě nějak vyplynulo. Už od dětství jsem měla různé ambice. Než jsem se dostala do Elle, chodívala jsem doma v Myjavě do knihovny, půjčovala si staré výtisky toho časopisu a toužila jsem v něm jednou pracovat. Ne být na obálce, ale pracovat v něm. Později se mi to splnilo. Vizualizace snů podle mne opravdu funguje.

Viděla jste sama sebe i jako herečku?

Asi ano, na základní škole jsem chodila do dramatického kroužku a toužila po hlavní a pokud možno negativní roli. Taky jsem hrála na klavír, chodila na zpěv a moderovala různé akce. Moje první brigáda byla recitace na pohřbech. Ulila jsem se ze školy a dostala na tu dobu dost velký honorář. Později jsem si uvědomila, že to byla obrovská herecká škola.

Jak to myslíte?

Sdílela jsem místnost s lidmi z pohřební služby, kteří nebožtíka upravovali a česali – a vyprávěli si při tom různé drsné vtipy. Což mě rozesmívalo. Když jsem pak měla se zvukem gongu vstoupit do přeplněné smuteční síně a recitovat báseň hned vedle katafalku, musela jsem se naučit zachovat vážnost. S pohřebáky byla vůbec legrace, to byly hlášky! A absurdně morbidní zážitky. Ve dvanácti třinácti letech jsem se smířila se smrtí! Byla to brigáda, kterou jsem nerada opouštěla.

Zmínila jste se o své touze po negativní roli – zatím se vám nesplnila, ne?

Ale ano, už jsem hrála i mrchy. Takové ty náročné milenky. Ty se ale hrají hrozně dobře.

Nebojíte se, že si vás do té škatulky zařadí?

To si nemyslím, já mám zatím každou roli jinou. Hraju maminky nebo milenky, taky už jsem si zahrála  alkoholičku. Manželku podnikatele, která je pořád sama doma a popíjí...

Jaká je vaše postava ve filmu Gangster Ka?

Je to kontroverzní bytost. Už když jsem šla na kamerovky a četla si scénář, tak jsem si říkala, že téhle ženě rozumím, že máme hodně společného. Je mladá, hezká, vyhrála nějaké soutěže krásy, byla na obálce časopisu, ví, co chce. Není to ten typ ženy, která potřebuje muže k tomu, aby se někam dostala, dokáže se tam, kam chce, dostat sama. A vedle sebe potřebuje relevantního partnera. Paradoxně ji zaujme ten, vedle kterého se hodně naučí, ale spíš ve smyslu materiální transformace a ega. Káčko na první pohled vypadá nevinně, komicky, není vůbec hezký, spíš ji zaujme jeho charisma, to, že o ni vehementně usiluje – a ona má pocit, že to je láska. Přitom je to druh manipulace, kterou ovládá každý, zejména úspěšný a bohatý muž.

Takže gangsterovi K. podlehne?

Nechá se ukecat a pak už se jen veze, nestačí se ani rozhodnout, jestli chce, nebo ne. Najednou je na Seychelách, vdá se, čeká dítě. Až postupně, ve víru událostí, se dovídá, kdo její manžel vlastně je. Jenže už je pozdě.

Gangster Ka své hlavní hrdiny zachycuje v dlouhém časovém údobí. Byla to pro vás jako herečku výhoda?

Byla to výzva, na začátku je moje postava mladá, úžasná, naivní a krásná, na konci je to zralá žena, která už od muže nemůže odejít, přitom je na dně, bere antidepresiva a dívá se na svět úplně jinou optikou než dřív.

Pracovala jste jako redaktorka v módních a lifestylových časopisech. Dalo vám to něco?

Byla to zajímavá zkušenost. Nejvíc mě bavilo dělat rozhovory, to je kreativní práce, potkáváte zajímavé lidi. Ale když jsem dělala kosmetickou redaktorku, už to byla práce trochu monotónní, psala jsem pořád o tom samém a záhy jsem zjistila, že to dělat nechci a nemůžu. Vytvářet o sobě iluzi, že jste nejkrásnější, a vyzkoušet ve dvaceti ty nejlepší krémy na vrásky, to si pak říkáte, co bude ve čtyřiceti, to už můžu jen na plastiku a konec. Tehdy jsem si řekla, že když už budu psát, tak jen kreativně a víceméně pro sebe. Proto ty blogy, kde mám absolutní svobodu.

V principu profese novinářky, modelky či herečky je jistá dávka exhibicionismu. Byl ve vás ten sebeobnažující rys odmalička?

Ne, je to vlastně paradoxní, ale já jsem strašně nerada středem pozornosti. Když přijdu na nějakou akci, tak si užívám, že mě nikdo nepozná. A nefotí.

„Z toho, co se mi děje, a že se mi dějí hodně zajímavé věci, si dělám legraci, neberu se až tak vážně. Jinak bych se asi zbláznila. Jsem spíš pozorovatel, raději než sama sebe pozoruju lidi, baví mě naslouchat jejich příběhům a pak je zpracovat ve svém psaní.“

To se asi brzy změní.

Pak asi na ty akce vůbec nebudu chodit. V takovém tom okamžiku, kdy vám fotograf řekne „Postavte se támhle a úsměv!“, mi hned začne cukat koutek, já prostě ten umělý úsměv neudržím. Nemám ráda ani to, když někam přijdete a hned vám dají před pusu mikrofon a začnou se na něco ptát. Většinou zrudnu, začnu koktat a říkám si, že nic podobného nechci zažívat.

Před kamerou jste začínala u filmu, u kterého by leckterá vaše kolegyně klidně skončila – hrála jste v bondovce Casino Royale. Jak jste se k tomu dostala?

Na castingu jsem uvedla, že jsem dělala číšnici, což byla pravda. Pak jsem řekla pár vět anglicky, do toho jsem jako že obsluhovala a nic mi nespadlo. Tak jsem dostala šestnáct dnů v bondovce, měla jsem tam pár vět, ale ty se samozřejmě nakonec vystřihly. Natáčení jsem prožila ve vlastní šatně, kam jsem se zavřela s knížkami, přečetla jsem jich snad pět.

A co ty superhvězdy kolem?

S Danielem Craigem jsme seděli při jídle vedle sebe... Ale já nerada někoho otravuju. Nikdy jsem neměla žádné idoly.

Žádné plakáty v dětském pokojíčku?

Ty mi tam lepila máma, že prý tam někoho mít musím, abych měla vzor. Nalepila mi na zeď Michaela Jacksona, ale ten plakát jsem v pubertě strhla a místo toho si tam pověsila obrázek, na který jsem namalovala marihuanový list a napsala Cobainův výrok I Hate Myself And I Want To Die. Naštěstí si to maminka nedovedla přeložit...

Jeden čas jste byla nejúspěšnější blogerkou na Slovensku. Co bylo vaše oblíbené téma, o čem jste psala nejčastěji?

Myslím, že můj blog nebyl nejoblíbenější, ale čtený byl, to ano. Začala jsem psát, když jsem byla poprvé těhotná a nemohla točit. Najednou jsem se zhroutila s tím velkým břichem a říkala si, co budu dělat? A já něco dělat musím! Tak jsem hrozně opatrně a nesebevědomě začala psát o tom, co prožívám, o svých těhotenských stavech, o tom, co nás s manželem čeká... Ale s nadhledem, humorem, se specifickým pohledem na život.

Ten je jaký?

Z toho, co se mi děje, a že se mi dějí hodně zajímavé věci, si dělám legraci, neberu se až tak vážně. Jinak bych se asi zbláznila. Jsem spíš pozorovatel, raději než sama sebe pozoruju lidi, baví mě naslouchat jejich příběhům a pak je zpracovat ve svém psaní.

Milan Šefl, publicista

Foto Jan Poláček

Kompletní verzi interview najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas, vychází 31. 8.


Jak se chováme ke svým potomkům
  Jak se chováme ke svým...
  Dívejte se
  S legendami do světa klasiky i jazzu
  S legendami do světa klasiky...
  
Pořiďte si
  Stěhování kostela jako promarněná šance
  Stěhování kostela jako...
  
Téma