www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 37 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Vlastinou Svátkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 



S legendami do světa klasiky i jazzu

Letos oslavila Radiotéka, e-shop Českého rozhlasu, první rok trvání a nyní nabízí přes pět stovek hudebních alb a téměř šest tisíc tracků ke stažení. A s příchodem babího léta přichází s novou vlnou novinek. Výběr souvisí také s tím, že nás během léta bohužel opustilo několik vynikajících hudebníků. Radiotéka připravila několik alb jako poctu jejich interpretačnímu umění.

Sopranistka Ludmila Dvořáková patřila k nejvýznamnějším českým operním sólistům minulého stoletíIvan Moravec (1930–2015) byl světově uznávaným pianistou. Průřez jeho rozhlasovými nahrávkami najdete hned na šesti albech, jejichž nabídka se bude postupně rozšiřovat. Historické snímky děl Mozarta, Francka a Brahmse z padesátých a šedesátých let doplňují Debussyho cykly Obrazy a Rytiny z Pražského jara 1982. Další alba nabídnou Smetanovy České tance i Janáčkovy cykly V mlhách a Sonátu „Z ulice“, nahrávky koncertů ze sedmdesátých let z Domu umělců a Obecního domu nebo plzeňské snímky Chopinových Nokturen. Také houslista Václav Snítil (1928–2015), žák Jaroslava Kociana, se řadil k nejlepším českým interpretům 20. století a mnoho vynikajících hráčů rovněž vychoval. Ze Snítilovaodkazu nabízíme např. Romantické kusy a Mazurek Antonína Dvořáka, houslovou sonátu Rudolfa Karla nebo Klavírní trio g moll Bedřicha Smetany, které nahrál jako člen Smetanova tria. K nejvýznamnějším českým operním sólistům minulého století patřila sopranistka Ludmila Dvořáková (1923–2015), držitelka Ceny Thálie za celoživotní mistrovství z roku 2002 a Ceny Antonína Dvořáka za přínos v popularizaci české hudby, kterou byla odměněna o deset let později. V jejím podání budou v Radiotéce ke stažení árie ze Smetanových, Wagnerových, Čajkovského, Pucciniho, Verdiho i Mozartových oper.

Zaposlouchat se můžete i do mnoha dalších nahrávek, zejména v řadě České operní hvězdy, Slavní čeští houslisté a klavíristé (např. alba Josefa Suka, Ivana Klánského, Jana Panenky), Sólo pro… (nové album klarinetisty Irvina Venyše) nebo Jazz combo. Za pozornost stojí nahrávky ze sedmdesátých a osmdesátých let jazzrockového Kvarteta Milana Svobody z karlínského studia A a také snímky Jazzového tria Čs. rozhlasu. Tento soubor se v šedesátých letech vyprofiloval v rámci souborů JOČR a TOČR pod vedením kontrabasisty, zpěváka, skladatele, aranžéra a organizátora Luďka Hulana.

Z dalších projektů upozorním na interpretačně vyzrálé nahrávky Václava Hudečka s klavíristou Petrem Adamcem. V letech 1989 a 1990 pořídili ve Studiu 1 Československého rozhlasu jedinečné snímky houslových sonát Johannesa Brahmse. Koncem osmdesátých let si pak Hudeček odskočil k jiným žánrům s TOČRem, a tak v Radiotéce najdete slavná díla a písně klasické, lidové, beatové i muzikálové hudby v úpravách Vladimíra Popelky pro housle a taneční orchestr.

Jako skladatel se v Radiotéce nově představuje Jiří Herold (1875–1934), proslulý koncertní mistr České filharmonie a violista Českého a Heroldova kvarteta. Heroldovo skladatelské dílo reprezentují nahrávky Kvarteta Apollon a Jitky Burgetové s Danielem Wiesnerem z roku 2013. V chronologickém sledu dále představujeme unikátní historické i novější nahrávky legendárního Sukova tria z padesátých let (Mozart, K 496), z šedesátých let (Ravel, Trio a moll) a z osmdesátých let (Suk, Trio c moll, op. 2). Nahrávka Dvořákova Tria B dur, op. 21 pak pochází z roku 1964, ze slavné éry souboru, kdy hrál ve složení tří výrazných interpretů Suk – Panenka -–Chuchro.

Robert Škarda, dramaturg hudby Radioteka.cz


Jak se chováme ke svým potomkům
  Jak se chováme ke svým...
  Dívejte se
  S legendami do světa klasiky i jazzu
  S legendami do světa klasiky...
  
Pořiďte si
  Stěhování kostela jako promarněná šance
  Stěhování kostela jako...
  
Téma