www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 37 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Vlastinou Svátkovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 



Jakub Kamberský, publicista

Bezedné archivy promlouvají

Jste-li milovníky archivních nahrávek slovesného umění, muselo vám toto léto srdce přímo plesat. Opět je nutno zopakovat, že na rozdíl od veřejnoprávní televize a jejích repríz, které jsme naposledy viděli před rokem, se rozhlasoví dramaturgové znovu do archivů skutečně ponořili. Děkuji jim za neúnavné znovuobjevování neprávem zapomenutého. Mají můj obdiv.

Již 3. července vysílala Vltava tragikomickou hříčku na téma dogmatické lpění na své pravdě Bitva na kopci (1967) od Ladislava Smočka v režii Josefa Červinky, v níž potěšili mladí Josef Vinklář a Ilja Racek. Očekávaného 600. výročí upálení mistra Jana Husa se veřejnoprávní rozhlas zhostil se ctí. Z mnoha pořadů bych rád vyzdvihl 4. červenec, kdy Vltava zařadila historickou nahrávku Jiráskova Jana Husa v reži Přemysla Pražského (1952) s Otomarem Krejčou v titulní roli. Na rozdíl od Tylova Husa z padesátých let nebývá tato nahrávka často reprízována, navíc Krejčův výkon je pevný, přesvědčivý.

Dvojka potěšila 6. července reprízou hry Jiřího Horáka Mistr Jeroným (1990) v režii Hany Kofránkové. Zde jsme se mohli potěšit hlasy hereckých bardů, na které už můžeme pouze vzpomínat, například Eduarda Cupáka, Jiřího Adamíry či Borise Rösnera v titulní roli.

V rámci dvojkového projektu Léto pokladů a legend zazněla řada dalších perel a perliček. Tomáš Černý v oblíbeném Studiu Retro kupříkladu 11. července zevrubně připomenul historii populárního pořadu Mikrofórum, od jehož první relace uplynulo právě v těch dnech padesát let. Opravil bych jen drobnost z článku nedávno otištěného v Týdeníku Rozhlas. Mikrofórum, pokud vím, nezačínalo slovy Je právě tolik, kolik právě je. Tento slogan měl pořad Junior, který koncem šedesátých let uváděli Oskar Gottlieb či Michal Pavlata.

Tomáš Černý neopomněl připomenout nedávný objev – Mikrofórum s Janem Werichem, náhodou zachované v pozůstalosti redaktora Koláře. Obzvláště je třeba mu poděkovat za další nečekaný objev – rozhovor s tehdejším zvukařem Zdeňkem Tichým a sedmiminutovou nahrávku pořízenou po vysílání zmíněného Mikrofóra, která se zachovala v Tichého archivu. Jde o cenné svědectví Werichovy otevřenosti, ale i otevřenosti rozhlasáků a celé společnosti za zavřenými dveřmi.

Milovníci nedělních pohádek si toto léto rovněž přišli na své, hlavně pamětníci, kteří některé pohádky jistě od dětství neměli možnost slyšet. Zmínil bych pohádku Kouzelná tykev (1973) s Karlem Högerem, Klárou Jernekovou, Alfredem Strejčkem, Zvonovou pannu Markéty Jahodové (1988), kde v její vlastní režii excelovala dvojice Kaiser – Lábus, či pohádku Míša Kulička (1983) s Jiřinou Bohdalovou v titulní roli.

Milým překvapením bylo uvedení Tylova Strakonického dudáka v neděli 19. července na Dvojce. Nešlo totiž o očekávanou nahrávku z padesátých let, dostupnou i v Radiotéce, ale o Horčičkovu režii z roku 1980 s Petrem Štěpánkem v titulní roli, s Helenou Friedrichovou v roli Dorotky, Zdeňkem Řehořem v roli Kalafuny a Václavem Postráneckým v roli Vocilky. Inscenace měla spád, ani pětatřicet let od jejího vzniku se na ní nepodepsalo.

Za vrchol „archivního léta“ osobně považuji zařazení Vančurovy dramatické básně Nemocná dívka (1966) v režii Josefa Melče. Už jenom to herecké obsazení: Gabriela Vránová, Miloš Nedbal, Vladimír Ráž, Věra Kubánková, Miroslav Doležal... Drama o dilematu, zda riskovat náročnou operaci nemocné dívky, či ji raději obětovat, je strhující i dnes. Posluchače po celých pětaosmdesát minut mrazí nejen z příběhu, ale hlavně z hereckch výkonů, jistého a jasného Melčova vedení i z hudby Marka Kopelenta. Byl to chvílemi až mystický zážitek.

Jak se chováme ke svým potomkům
  Jak se chováme ke svým...
  Dívejte se
  S legendami do světa klasiky i jazzu
  S legendami do světa klasiky...
  
Pořiďte si
  Stěhování kostela jako promarněná šance
  Stěhování kostela jako...
  
Téma