www.radioteka.cz

www.rozhlas.cz

Číslo 40 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operní zpěvačkou.
Kateřinou Kněžíkovou.

 


 

 


 



Přines džbánek nahořklého…!

I ti, kteří nepijí pivo a pivní kulturou pohrdají, asi musí uznat, že „škopek“ čili „bahno“ je českým a zvláště pražským kulturním a společenským fenoménem. Zlatou dobu pivnic v období od počátku 19. století do meziválečných let mapuje kniha etnologa a historika Karla Altmana. Zábavnou formou líčí historii pražských lidových hostinců, hospod a šenků, zkoumá složení kmenových hostů neboli štamgastů jednotlivých pivnic a podniků. A přidává pikantnosti – třeba o tom, jak vlastně do Prahy pronikl ležák značky a typu Pilsen a která z dodnes existujících pražských hospod hrála v té plzeňské expanzi zásadní roli. Knihu Praha u piva vydává nakladatelství Vyšehrad ve výpravné grafické podobě, s využitím řady dobových ilustrací a karikatur.

Brněnský znalec historie pražských hospod čerpal z bohatého rejstříku pramenů, od odborné literatury a příruček přes memoáry a korespondenci významných osobností až po dobový tisk či staropražské kuplety z kabaretů a šansonů. A tak je jeho kniha neobyčejně barvitá a plná zajímavostí. Dozvíme se třeba, že výraz „pařit“ – ve smyslu popíjet až do zemdlení – není zdaleka novodobý, neboť na něj upozorňoval už Ignát Herrmann v roce 1884. Autor románu U snědeného krámu také věděl, že kdo „paří“, je za čas jak „houba“, neboť ta – slovy proslulého redaktora a spisovatele – „dobře táhne“.

Pivem se na přelomu 19. a 20. věku občerstvovala patrně celá pražská novinářská obec. Leckteří z žurnalistů měli své oblíbené lokály a taky zavedené zvyklosti: podivínský lokálkář jednoho z předních deníků Seidl například přicházel vždy po osmé večerní do Českobudějovické pivnice v Ostrovní ulici na Novém Městě – sotva dosedl, musel mít první půllitr, s druhou sklenicí vyžadoval bez řečí podat míchaná vajíčka, s třetí rovnou platil a hned poté odcházel…

Historky podobného druhu jsou tím nejvděčnějším, co erudovaná a pečlivě připravená publikace nabízí. Tak ještě douška na závěr: Mezi milovníky piva patříval i malíř Mikoláš Aleš. Když nebyl v hospodě osobně, posílal si se džbánkem manželku. Ale nebyl by to on, kdyby jeho výzva k cestě do výčepu byla pronesena jen tak, ledabyle. Manželku vyzýval básnivými slovy „Přines džbánek nahořklého, ať srdce pozbude tesknoty!“ a svou „holbu piva“ musel mít na stole vždy, když pracoval. Což bylo s výjimkou hodin určených ke spánku vlastně pořád…

Milan Šefl, publicista



  Zprávy o stavu demokracie
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Co měl na mysli Leonardo?
  
Dívejte se
 
  Protektorátní Prahou...
   Nalaďte si